KNJIŽNI MOLJ

17. 9. 2021

MCCALL SMITH, ÄLEXANDER: ODDELEK ZA OBČUTLJIVE ZLOČINE

Didakta, 2021

Alexander McCall Smith je britansko-zimbabvejski pisec, ki je v svetu prodal že več kot 40 milijonov knjig, njegova dela pa so prevedena v več kot 45 svetovnih jezikov. Avtor znane knjižne serije Prva damska detektivska agencija nas tokrat navdušuje z izvirnim literarnim žanrom skandi blanc, za katerega so značilni nenavadni kriminalni primeri, zločini in zločinci pa običajno ne najdejo svojega prostora v časopisih ali večernih poročilih. Detektiv Ulf Varg je zaposlen na malmöjskem Oddelku za občutljive zločine. Bliža se svojemu štiridesetemu rojstnemu dnevu, je sočuten in dobro izobražen. Njegova poglavitna intelektualna strast sta Nordijska umetnost in filozofija. Ulf je zelo navezan na svojega psa Martina – edinega psa na Švedskem, ki zna brati z ustnic. Na Oddelku za občutljive zločine, kjer obravnavajo najbolj nenavadne primere na Švedskem, se Ulf skupaj s sodelavci loti reševanja treh primerov: vboda na nenavadnem mestu – za kolenom, izginotja izmišljenega fanta in skrivnostnega nočnega dogajanja v obmorskem letovišču. Ti »strašni« in »okrutni« primeri bodo ravno prav požgečkali vašo detektivsko radovednost, vas napolnili s srčno modrostjo, povrnili vero v dobro in vas hkrati tudi nasmejali.

Odlomek iz knjige:

»Ne najmanj pomembna stvar, za katero je bil hvaležen, je bilo dejstvo, da je, kdor je, in da živi, kjer živi: bil je Šved v zgodovinskem času, ko je obstajalo mnogo slabših stvari, kot biti Šved; in čeprav bi našel nekaj ljudi, ki bi ga z veseljem vrgli v zrak preprosto zato, ker je Šved, jih je bilo drugod veliko več, ki so svoje življenje živeli pod grožnjo celih vojsk, z generali in letalstvom pa z njihovimi dragimi in uničujočimi pripomočki, usmerjenimi vanje. Nesreča, je pomislil Ulf, je tudi naša nesreča – valovi se daleč širijo, dotikajo se življenja nas vseh.«

Založba Brin, 2021

Lija na Luni je novo mladinsko delo, ki ga je napisala Tatjana Kokalj, ilustrirala pa Gaja Kokalj. Zgodba, postavljena v šolsko okolje, nam razkriva odnose s sošolci in prijatelji, izkušnjo prve ljubezni pa tudi odnose v družini. Štirinajstletna Lija (Julija Kobal) obiskuje deveti razred in ima težave s samopodobo. Do sebe je zelo kritična in konstantno dvomi vase. Samo sebe si predstavlja kot žrtev in vse bi naredila, da bi bila drugim všeč. Najbolj na svetu si želi psa, za katerega bi skrbela, a je njena mama, ki sta ji čistoča in estetika v stanovanju kot iz revije na prvem mestu, za hčerino željo popolnoma gluha. Ko se v šoli nadnjo »spravijo« štiri dekleta, Katra, Oli, Zala in Ela, ki jim je Lija nadela ime KOZE, pa se njena že tako nizka samopodoba samo še bolj poglobi. Nastopaška, vsiljiva in agresivna dekleta se Liji posmehujejo, se iz nje norčujejo, jo žalijo in se celo s silo spravljajo nadnjo. Nadlegovanju deklet se Lija ne more in ne zna upreti, kljub temu da ima ob sebi najboljšo prijateljico – odločno, samozavestno in pogumno Nejo ter sošolca Staša – prvo simpatijo, ki v Liji vidi le najboljše. Šele ob druženju s psičko Ruto se začne Lijina samopodoba izboljševati. Bo to dovolj, da se upre izkazovanju moči nasilne četverice?

Odlomek iz knjige:

»Lija je pogoltnila slino. Tako zamišljena je bila, da ju ni opazila dovolj kmalu. Tik pred zdajci ni imela kam zaviti. Dekleti sta ji zaprli pot. Pobalinsko sta se režali. »Tale nasmešek ji bo treba zradirati z obraza,« se je Ela obrnila h Katri. »Prav imaš,« je prikimala ta in stopila bliže. Nesramno je dvignila stopalo in pustila umazan pečat na Lijinih belih supergah.«

GALANTI, REGINE: OBVLADOVANJE TESNOBE ZA NAJSTNIKE

Vita založba, 2021

Klinična psihologinja dr. Regine Galanti je avtorica priročnika za samopomoč, v katerem ponuja informacije, ki bodo v pomoč mladim pri obvladovanju tesnobe. Specializirana je za kognitivno-vedenjsko terapijo (VKT) otrok in najstnikov s tesnobo. Je strokovnjakinja na področju terapije obsesivno-kompulzivne motnje, tesnobe, starševstva in vedenjskih težav. V knjigi so zbrana raznolika orodja in tehnike, s katerimi lahko mladostniki v različnih situacijah, kot so generalizirana anksiozna motnja, socialna anksioznost, ločitvena tesnoba, fobije, napadi panike, obsesivno-kompulzivna motnja uporabljajo različne načine. Pri resnih težavah pa se morajo seveda posvetovati s psihologom ali psihiatrom. Priročnik bo dobrodošel tudi za starše in vzgojitelje, ki se srečujejo s težavami in izzivi anksioznosti.

Odlomek iz priročnika:

»Tehnike in strategije napisane v knjigi so namenjene preizkušanju, ne samo branju. Z novimi spretnostmi je tako kot z novimi čevlji – ko jih prvič obujemo, so rahlo neudobni, nas stiskajo, morda nismo čisto prepričani, če so nam res všeč. Morda bo trajalo več dni, da jih uhodimo in postanejo zares naši.«

SCHERZ, OLIVER: PRIJATELJ Z OSTRIMI ZOBMI

Mohorjeva založba, 2021

Tomi je mala radovedna tekunica. Nekega dne mu med iskanjem zaklada za svojo skrivno zbirko zdrsne in prekopicne se pred veliko žival z gostim črnosivim kožuhom. Tomi spozna, da je to volk, ki z ukleščeno taco negibno leži pod kupom kamenja. Očitno je hudo poškodovan in Tomi je odločen, da mu bo pomagal. Vsak dan mu nosi hrano in kmalu se spoprijateljita, vendar je njuno prijateljstvo pred težko preizkušnjo. Volk in tekunica vendar ne moreta biti prijatelja. Ali pač?

To sočutno, srčno in ganljivo zgodbo o prijateljstvu je napisal Oliver Scherz, po poklicu filmski igralec, ki je po rojstvu svoje hčerke odkril ljubezen do pisanja knjig. Zgodba se močno dotakne tako odraslih kot otrok in nas spomni, kako pomembno je ostati zvest samemu sebi in kljub razlikam in preprekam drug drugemu stati ob strani. Besedilo dopolnjujejo čudovite ilustracije Barbare Scholz, svobodne ilustratorke, ki je prejela odlikovanje za otroške slikanice, ki ga podeljujejo otroci.

Odlomek iz knjige:

»Tomi je zaspal zadnji. Stisnjen k bratcem in sestricam in k svoji mami je še enkrat pomislil na prijatelja. V nosu je še čutil Jarov vonj, med tačkami njegovo dlako, videl je, kako z njim leti čez prepad. Morda pa je vse to le sanjal.«

Izbor knjig za tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila Tanja Mlakar Košir iz Knjižnice Kočevje.


KNJIŽNI MOLJ

3. 9. 2021

Oddaja Knjižni molj se vrača po poletnem predahu. V Knjižnici Kočevje vas že pričakujejo z bogatim izborom kakovostnega gradiva za otroke in odrasle. Tokrat v branje predlagajo leposlovje, ki bo polepšalo zaključek poletja in vstop v novo šolsko leto.

BALDINI, LAURA: MARIA MONTESSORI: UČITELJICA, KI JE ŽIVLJENJE POSVETILA OTROKOM

Učila, 2021

Biografija nam odstre pogled v neznano zasebno življenje izjemne ženske, ki ji je uspelo biti slišana v svetu, ki so mu vladali moški in zaradi katere so šole postopoma postale kraji veselja in naravnega učenja. Bila je prva ženska v Italiji, ki je šla na univerzo, študirala medicino ter postala zdravnica in kirurginja. Že med študijem je spoznala, kakšne so razmere v psihiatričnih klinikah. Pogled na otroke v teh ustanovah jo je pretresel in s še večjo vnemo se je borila za pravice žensk ter otrok. Trudila se je, da bi z novimi pristopi ter uporabo različnih materialov izostrila čute otrok. Postopoma ji je uspelo, da jih je prebudila iz otopelosti ter jim vrnila otroštvo brez nepotrebne strogosti ali pretirane discipline. V Mariino življenje pa je usodno zarezalo tudi razmerje, ki ga je imela s svojim sodelavcem. Na koncu je morala izbrati med družino ali kariero. Cena za to odločitev pa je bila grozljivo visoka …

Odlomek iz besedila:

»Kako zanimivo, da si moški lastijo pravico soditi o tem, kaj je primerno za mlade ženske in kaj ne. Verjemite mi, v zadnjih letih sem videla in doživela stvari, ob katerih bi marsikateri moški kriče zbežal stran. In spoznala sem ženske, ki so bile tako pogumne, da bi se marsikateri moški lahko zgledoval po njih.«

OSMAN, RICHARD: ČETRTKOV KLUB ZA UMORE

Mladinska knjiga, 2020

Britanski televizijski voditelj, režiser, producent in komik je zamisel za svoj knjižni prvenec dobil ob obisku doma za starejše. Tam je, kot sam pravi, odkril veliko izjemnih ljudi z izjemnimi zgodbami. V romanu spoznamo štiri upokojence Elizabeth, Joyce, Ibrahima in Rona – zelo različne karakterje, ki pa jim je skupno nekaj prav posebnega. Jesen življenja preživljajo v naselju oskrbovanih stanovanj Sončni gaj, a časa si ne krajšajo z družabnimi igrami, vrtičkanjem ali izleti. Pod krinko Pogovori o japonski operi se zabavajo z reševanjem nerešenih umorov, ki so se zgodili že pred desetletji. Tokrat pa so postavljeni pred čisto nov izziv, saj se skoraj pred njihovimi očmi zgodi umor gradbinca Tonyja, ki je pomagal zgraditi njihovo naselje.

Prijatelji se zavzeto in z veliko mero humorja spopadejo z uganko, a na dan privrejo tudi druge, dolgo zakopane skrivnosti…

Zabavna kriminalka, začinjena z malo posebnim, britanskim humorjem, ki bo všeč vsem ljubiteljem detektivskih zgodb.

Odlomek iz besedila:

»Četrtkov klub za umore sta ustanovili Elizabeth in Penny. Penny je bila dolgo inšpektorica pri kentski policiji, zato je s sabo prinašala dosjeje nerešenih umorov. V resnici jih ne bi smela imeti, a saj ni nihče vedel. Ko človek doseže določeno starost, lahko počne skoraj vse, kar se mu zljubi. Oštevajo ga samo zdravniki, sinovi in hčere.«

MASON, CAROL: KO SI ODŠEL

Meander, 2020

Umetnostna zgodovinarka Alice z možem Justinom ne Havajih preživlja medene tedne. Po petih dneh sreče pa njen vedno razumni in odgovori mož nenadoma izgine. Pusti ji le drobno sporočilce. Alice se sesuje svet, vrne se nazaj v Anglijo, kjer rešitev išče v svojem delu v galeriji. Umetnost ji je vedno pomagala prebroditi težke trenutke. Spoprijatelji se z ostarelo Evelyn, ki prihaja v galerijo. Zdi se, da gre zgolj za naključje. Počasi se pred bralcem razpira Evelynina življenjska in ljubezenska zgodba, ki jo je doživela z Eddyjem – nesojenim možem, za katerega sedaj skrbi. Izkaže se, da je ta ostareli, osamljeni mož, izgubljen v svetu demence, z Alice povezan bolj, kot je videti na prvi pogled.

Počasna, z umetnostjo prežeta pripoved o zapletenih in usodnih življenjskih odločitvah, ki jih ne moremo več spremeniti. In nenazadnje osrednje sporočilo, da »če želiš ljubiti, moraš biti pripravljen na to, da ti bo nekdo zlomil srce na tak način, da ga skoraj ne bo mogoče več zakrpati.«

Odlomek iz besedila:

»Ampak mavrični mehurček moje sreče ne traja prav dolgo. Namesto Justinovega toplega, prebujajočega se telesa božam hladne rjuhe. Potem se pojavi hitra, tiha senca dvoma. Neskončno sem presenečena, kako me lahko tako nepričakovano zadene nekaj, kar že vem.

Naredil sem grozno napako. Ne morem nadaljevati, zavoljo vseh. Žal mi je.«

DENTON, LAUREN K.: VRNITEV V PERRY

Meander, 2020

Pisateljica nam pričara pravi ameriški jug – dogajanje je postavljeno v malo mestece Perry v zvezni državi Alabama. Malce spominja na filme, ki smo jih včasih, pred poplavo serij na spletu, lahko spremljali na televiziji – vroče poletje, prostrana pokrajina, obarvana z rdečo prstjo, prah, ki ga dviguje vroč zrak ter ljudje, ki so vsak zase nekaj posebnega.

Glavna junakinja Jessie McBride si je v času odraščanja najbolj želela, da bi lahko zapustila mali, zakotni Perry in odšla v širni svet. Želja se ji uresniči, a izkaže se, da ni vse zlato, kar se sveti. Po neuspelem zakonu se skupaj s hčerko Evan vrne nazaj domov. Odpre svojo vrtnarijo Vejica ter je povsem zadovoljna in srečna, da ima ob sebi najstnico in malce izstopajočo mamo, ki ji pomagata pri delu.

Njihov ustaljen ritem pa zmotita dva čedna prišleka, ki poskrbita za dramatičen zaplet. Prisrčno, sproščujoče branje, ko bi se radi pocrkljali z ljubezenskim romanom, ki ima ravno pravšnji konec…

Odlomek iz besedila:

»Prestara. Seveda, v očeh štirinajstletnice se zdi osemintridesetletnica prastara, a jaz se nisem počutila prastaro. Včasih se nisem počutila niti dneva čez osemnajst. Leta, ko se mi je zdelo, da vse poka od obetov in priložnosti. Leta, ko sem se počutila, da ni nobenega razloga, da se ne bi vse izšlo po načrtih.«

Začetek vikenda pa naj vam polepša še pesem Petra Kolška Cvetoči travnik. Izšla je letos, v zbirki Neslišna navodila, v kateri so posthumno objavljene nove pesmi ter izbor iz osmih, že objavljenih zbirk.

Nebo se je uleglo na hrbet,

zato rože cvetijo kot zvezde,

sonce pa sedi na vrhu hriba

s spodvihanimi žarki

in pase rajske ptice.

Prostranstvo je rumeno in vijoličasto.

Plavice so špranje, skozi katere

gledajo mesečki v zelene galaksije.

Toda vidljivost ni omejena

na svet, ki ga poznamo –

od tod se vidi v Lepoto.

Čemu to izobilje rož in metuljev?

O čem pripovedujejo barve pijane?

Potujejo na karneval jeseni

ali so samo padle z Velikega voza?

Besedilo tokratne oddaje Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.