KNJIŽNI MOLJ
20. 9. 2019

IVAN ŠPRAJC: Izgubljena mesta: arheološka iskanja v deželi Majev
Založba ZRC, 2019
Po desetih letih je luč sveta ugledala druga, razširjena izdaja knjige priznanega slovenskega arheologa dr. Ivana Šprajca. Popelje nas na raziskovanje na polotoku Jukatan, kjer odkriva mezoameriško arheoastronomijo in arheologijo majevske civilizacije. V mnogih pogledih je bila ta edinstvena, saj so Maji dosegli visoko raven ekonomskega, družbenega, umetniškega ter intelektualnega razvoja.
Na prvo tovrstno arheološko odpravo se je dr. Šprajc odpravil že 1996 in do sedaj je skupaj s sodelavci odkril že vrsto doslej neznanih majevskih najdišč. Poleg že objavljenih odprav so v tej knjigi še tiste, ki so se zgodile med letoma 2007 ter 2014. Privlačna pripoved je podkrepljena s podatki o arheoloških najdiščih in začinjena z utrinki pustolovščin sredi tropske džungle.

Odlomek iz knjige:
»Kako se ti zdi? Saj so velike, ampak …« sem spregovoril.
»…pravzaprav nič posebnega,« je moje misli dopolnil Atasta. Tudi on ni kazal navdušenja. Prizor je bil pač tak, kakršnih smo bili po vseh teh letih navajeni: monumentalna arhitektura, nedvomno pomemben center, ampak nobenih izpostavljenih zidov, nobenih stel z napisi …
Zdramilo naju je oddaljeno vpitje, ki je prihajalo iz zahodne smeri. odgovorila sva in klici so se ponovili. Besed ni bilo mogoče razločiti, ampak nihče ne troši energije s kričanjem, če ne gre za kaj pomembnega. So Enrique in ostali našli kaj bolj razburljivega kot midva?«
BRIGITA ŠUŠTERŠIČ: Kuhajmo domače: 101 recept z vrta in njive
Zmorem domače, društvo za spodbujanje samooskrbe, 2018

Poletje in jesen sta čas, ko nam vrt in njiva ponujata svoje darove. Ob primerni letini lahko občudujemo sadove svojega dela, ki nas vabijo, da poskrbimo tudi za čas, ko pride zima in si pripravimo – ozimnico.
Avtorica izhaja iz lastnih vrtnarskih izkušenj – od popolnega samouka do izdaje Vrtnarskega dnevnika 2018, knjige Kuhajmo domače ter več vrtnarskih e-knjižic. Prav tako je predavateljica ter učiteljica naravnega in domačega življenja s poudarkom na samooskrbnih vrtovih.
Priročnik je razdeljen na štiri letne čase – vsak prinaša tiste dobrote, ki so v tistem delu leta za nas najboljše. Vsebinsko je zelo bogat, saj poleg receptov za jedi vsebuje tudi napotke za pripravo ozimnice in domače lekarne. Dodano vrednost knjigi dajejo nasveti zeliščarja, biologa in permakulturnega načrtovalca Lovra Vehovarja.
Knjiga, ki nas spodbuja k takemu načinu prehranjevanja in življenja, ki nas bo ohranil močne in zdrave, hkrati pa bomo poskrbeli tudi za okolje, v katerem živimo.
Odlomek iz knjige:
»Sirup iz črne redkve – proti kašlju in bolečemu grlu
Črno redkev dobro operemo ter odstranimo pecelj in koreninice. Na vrhu z nožem izdolbemo vdolbino, veliko približno dva centimetra. Vanjo damo dve žlici medu ali toliko sladkorja, da pokrijemo luknjico. Črno redkev postavimo na manjši kozarec, da se tekočina precedi. Tako med nase prevzame vse zdravilne učinkovine. Pustimo čez noč in po žličkah pijemo dvakrat na dan.«
JONAS JONASSON: Nove prigode stoletnika, ki je zlezel skozi okno in izginil
Mladinska knjiga, 2019

Pred nami je nadaljevanje priljubljene švedske komedije zmešnjav o prisrčno-zmedenem starčku Allanu Karlssonu. V prvem delu je pred praznovanjem stotega rojstnega dneva pobegnil iz doma upokojencev ter se odpravil po svetu. Bralec skozi zgodbo spoznava Allanovo bogato in razgibano preteklost.
Tokratni roman se začne tam, kjer se je prvi končal – na peščenih plažah Balija. Allan se pripravlja na praznovanje 101. rojstnega dne. Na obali so že pripravljeni šampanjec, torta ter balon na vroči zrak. Vse je nared, ko se dogodki začnejo odvijati v povsem nepričakovano smer. Allana in prijatelja Juliusa balon ponese visoko v zrak, čez morje in pustolovščina se lahko začne …
Izvrstno, napeto branje, ki v sebi skriva kritiko sveta, v katerem živimo in ga bolj ali manj zgolj nemo opazujemo. Prava izbira za podopustniški bralni oddih, zabavo pa tudi miselni izziv.

Odlomek iz knjige:
»Raziskovalci so oznanili, da povprečna raven inteligence upada. Allan je prebral, da ljudje, ki preživijo preveč časa s svojimi črnimi tablicami, izgubijo sposobnost za pogovor. S tablico je tako, da lastniku največkrat bolj govori, kot pa se z njim pogovarja. Zato ljudje preplavljajo internet in do te mere prepuščajo drugim, da mislijo namesto njih, da sami postajajo neumni.
Allana je zaskrbelo, ko je spoznal, da tla pod nogami skupaj z razumom izgublja tudi resnica. Včasih je bilo lahko vedeti, kaj je res in kaj ne. Vodka je bila dobra. Dve plus dve ni bilo pet.
Ampak odkar se ljudje ne pogovarjajo več med sabo, zmaga tisti, ki največkrat pove eno in isto. Nekateri so ta dar tako izpilili, da se večkrat ponovijo že v nekaj sekundah. Že v nekaj sekundah.«
PAULA McLAIN: Pariška žena
Hiša knjig, Založba KMŠ, 2019

Zgodba nas ponese v Chicago, v leto 1920. Zadržana in vase zaprta osemindvajsetletna Hadley Richardson spozna dvajsetletnega mladeniča, ki ga prijatelji kličejo Nesto, svetu pa se je predstavil kot Ernest Hemingway. V prvi svetovni vojni je bil ranjen pri Fossalti, kar ga je zaznamovalo za vse življenje.
Na presenečenje vseh sta se Hadley in Ernest zaljubila in po poroki preselila v Pariz, da bi mladi in slave željni pisatelj lahko bil bližje kulturnemu dogajanju in umetnikom, ki so kaj veljali. Postala sta del kultne Izgubljene generacije, družila sta se z zvenečimi imeni kot so Ezra Pound, Francis Scott Fitzgerald, Gertrude Stein in drugi.
Življenje v tedaj divjem, neobrzdanem mestu zaljubljencev in boemov je terjalo svoj davek. Odstira se nam boleča zgodba o nepozabni ljubezni, neodpustljivi prevari in nezvestobi, ki je kruto končala njuno skupno pot.
Branje, ki bo všeč tako ljubiteljem ljubezenskih romanov kot tudi tistim, ki od knjige pričakujejo še tisto nekaj več.

Odlomek iz knjige:
»Aprilska izdaja je vsebovala tudi prve pomembne kritike njegovih Treh zgodb in desetih pesmi, ki so bile na splošno navdušene nad Ernestovim talentom in slogom. Rekli so, da je izumljal nekaj novega in da je bil pisatelj, na katerega je bilo treba biti pozoren. Bila sem tako vesela, da njegov ugled končno raste. Kamor koli sva šla, so ga obdajali ljudje.«
Namige za jesenska bralna potovanja sem za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.


KNJIŽNI MOLJ

6. 9. 2019

Brezskrbno poletje je kot bi mignil steklo h koncu in že je tu september, mesec novih izzivov. Kar nekaj teh smo pripravili tudi v naši knjižnici. Otroci ste s septembrom vabljeni k sodelovanju v nagradni Dogodivščina medvedka Berija, najstnike med platnicami nekaterih knjig čakajo skrivna sporočilca, prav tako pa s septembrom začenjamo z novimi dogodki za otroke in odrasle. Od 8. septembra do 13. oktobra obeležujemo drugi Nacionalni mesec skupnega branja 2019, ki knjižnice in druge ustanove po vsej Sloveniji spodbudi, da opominjajo na pomen skupnega branja in organizirajo s tem povezane dogodke. Letos se z NMSB pridružujemo evropski bralni kampanji EURead (Evropa bere: www.europereads.com), ki povezuje že obstoječe bralne aktivnosti po vsej Evropi z namenom dviga zavesti o pomembnosti izobraževanja in pismenosti v zgodnjem otroštvu. V Knjižnici Kočevje v naslednji četrtek, 12.9.2019 ob 17:30 organiziramo  popoldansko druženje ob skupnem glasnem prebiranju slovenskih ljudskih pravljic. Na dogodek ste lepo vabljeni vsi: odrasli, otroci, starši, dedki, babice, tete, strici, … skratka vsi, ki imate radi pravljice!

Zdaj pa še h knjižnim novostim …

KAY WOODWARD: KAJ BI NA TVOJEM MESTU NAREDILA ONA?

Mladinska knjiga, 2019

V zadnjih letih knjige, ki opisujejo izjemne ženske, rastejo kot gobe po dežju, pa vendar se nam, po dolgi zgodovini zatiranja in omaloževanja dosežkov nežnejšega spola, ne zdi, da bi jih bilo kaj preveč! Knjiga Kaj bi na tvojem mestu naredila ona? Resnične zgodbe 25 izjemnih žensk, ki so spremenile svet je kljub temu izvirna, saj poleg tega, da na kratek, aktualen in zanimiv način predstavi biografije petindvajsetih pomembnih, drznih in uspešnih žensk, ob vsaki predstavi tudi problem, s katerim se soočajo sodobne najstnice, in odgovor nanj, kot bi ga podala izjemna, izkušena ženska. Na koncu knjige se poleg časovnega traka, kjer najdemo nanizane vse junakinje knjige v njihovih življenjskih obdobjih, nahaja še test, ki ti bo razkril, kateri od petih izjemnih žensk, opisanih v knjigi, si najbolj podobna! Knjigo je z veličastnimi portreti žensk opremilo kar šest različnih ilustratork.

Iz knjige: »Obrvi Fride Kahlo so bile tako goste in košate, da so se stikale med seboj. Imela je tudi brčice. Pa se je sekirala? Ne, niti malo. Pravzaprav je na avtoportretih svoje posebnosti le še poudarila, saj je bila zelo ponosna na svoj videz. Zato bi ti povedala, da moraš biti tudi ti ponosna nase. In kaj potem, če nisi visoka in suha? Ali če imaš mozolje? To je zaradi tega, ker te niso računalniško obdelali kot fotografije deklet v revijah. Morda so res videti popolne, toda ti si pristna! In mimogrede, čudovita si!«

MATTHEW WALKER: ZAKAJ SPIMO: Moč spanja in sanj

Mladinska knjiga, 2019

Ob vsem družbenem in tehnološkem napredku so spanje in sanje še vedno fenomen, zavit v skrivnost … Pa ste kdaj pomislili, da moramo približno tretjino dneva dobro prespati, če želimo preostali dve tretjini kar se da dobro funkcionirati? Svetovno znani strokovnjak za raziskave spanja dr. Matthew Walker, profesor nevroznanosti in psihologije v Berkeleyju, direktor laboratorija za spanje ter nekdanji profesor psihiatrije na Harvardski univerzi, v knjigi Zakaj spimo pojasnjuje, zakaj je zadostna količina spanja bistvena za dobro zdravje in počutje, dober spomin in učenje, ustvarjalnost, dolgoživost, odpornost in moč, imunski sistem, vzdrževanje telesne teže ter prebavo in spolne funkcije. Spanje dokazano zavira ali celo preprečuje najpogostejše tegobe sodobnega časa: srčno-žilna in avtoimunska obolenja, sladkorno bolezen, raka, infarkt in možgansko kap, kronično depresijo, Alzheimerjevo bolezen ter demenco. V knjigi boste prebrali osupljive izsledke o tem, kaj se dogaja v vaših možganih med spanjem in kdaj je vaše spanje najbolj trdno, našli pa boste tudi nasvete, kako priti so dobrega, globokega in mirnega spanca.

Iz knjige: »V obdobju zgolj 100 let smo ljudje opustili biološko ukazano potrebo po zadostnem spanju, ki jo je evolucija 3,4 milijona let izpopolnjevala v pomoč funkcijam za ohranjanje življenja. Izguba spanja v vseh industrializiranih državah ima katastrofalne posledice za naše zdravje, pričakovano življenjsko dobo, varnost, produktivnost in izobraževanje naših otrok.«

CHRISTOPHE VAN GERREWEY: Da boš na tekočem

KUD Sodobnost International, 2018

Da boš na tekočem je romaneskni prvenec belgijskega avtorja in arhitekta Christopha Van Gerreweya, za katerega je ta prejel flamsko nagrado za najboljši prvenec, leta 2016 pa tudi nagrado Evropske unije za književnost.

Roman je nenavaden, saj obravnava ljubezensko razmerje, ali še bolj natančno, njegov konec, ki pa se ne zgodi, kot bi pričakovali, na koncu, niti ne na začetku knjige. Pisatelj napiše zgodbo kot pismo svoji bivši partnerki po tem, ko se je razhod že zgodil. Tako prazno namreč postane, ko se kar na enkrat nimaš več s kom pogovarjati o vsakodnevnih doživetjih in malenkostih … A romana zares ne napiše zgolj zato, da bo njegova bivša »na tekočem«. Roman je dnevniški zapis, je terapija, s pomočjo katere avtor analizira njun odnos ter se spominja njunih skupnih trenutkov. Hkrati pa upa, da bo ona roman prebrala in se vrnila k njemu.

Kar roman poleg tekočega sloga in samoironije naredi zares odličnega, je končni odgovor bivše partnerke, ki dogajanje nenadoma prikaže z druge perspektive in zgodbi doda povsem nov pomen.

Iskrena in boleče realna zgodba o odnosih.

Iz knjige: »Tako sva molče stopala po stezah, ki so bile posute z odpadlim listjem, in opazovala, kako so se drevesa izrisovala v enobežiščni perspektivi, ki je segala neskončno daleč na obzorje, vedno znova, z vsakim korakom so se pred nama razpirale nove in nove projekcije. Čez čas si me molče prijela za roko, pogledal sem te, in ti si se mi nasmehnila, za trenutek si celo naslonila glavo na mojo ramo – in jo takoj zatem spet umaknila, ker si morala kihniti, in to osemkrat, devetkrat zapored

Prijeten konec prvega septembrskega tedna vam želi

bibliotekarka Pia Marincelj