KNJIŽNI MOLJ
18. 10. 2024
Zakorakali smo že v drugo polovico oktobra. Razvaja nas s čudovitimi jesenskimi barvami in vabi, da se odpravimo ven, v naravo. Daljši večeri pa ponujajo tudi priložnost za več branja. Da bo izbira lažja, so v Knjižnici Kočevje za vas pripravili nekaj predlogov.
Mélissa Da Costa: Neznanska modrina neba
Učila, 2024
Osrednja junaka tega izjemnega prvenca mlade francoske pisateljice sta Émil in Joanne. Spoznata se v nekoliko nenavadnih okoliščinah, saj so Émilu odkrili zgodnjo obliko alzheimerjeve bolezni, ki je neozdravljiva, preostali pa sta mu še dobri dve leti življenja. Odloči se, da bo pobegnil pred neizogibnimi in brezplodnimi medicinskimi raziskavami ter prihranil domačim pogled na svoje telesno in duševno usihanje. Na spletu objavi oglas, v katerem išče sopotnika za popotovanje po čudoviti pokrajini – raziskati želi Provanso, Alpe, Azurno obalo in Pireneje. Presenetljivo se na oglas odzove Joanne – mlada ženska v dolgi črni obleki, ki pod velikim črnim klobukom skriva obraz poln skrivnostnosti in žalosti. Najraje je tiho, obožuje meditacijo in je eno z naravo.
Skupaj se odpravita na edinstveno življenjsko pustolovščino, na kateri se bosta morala neizogibno soočiti z lastnimi strahovi in duhovi preteklosti, ki bodo prej ali slej prišli na dan.
Gre za čudovit, pretresljiv, tenkočuten roman, ki bralca osupne z opisi dih jemajoče pokrajine in neverjetnim občutkom za opisovanje notranjih doživetij. Zgodba, ki se z lahkoto kosa z velikani francoske literature.
Odlomek iz besedila:
»Včeraj zvečer sem se zatopil v eno od starih knjig, ki jih je Joanne prinesla z bolšjega sejma. Te knjige je kupila zame. V njih so citati. Knjige mi je dala, ko sva se vrnila v avtodom. Našel sem en tako lep citat, da sem šel prebudit Joanne, da bi ji ga prebral. Bila je v spalniku in je že spala. Citat gre takole: »Če pretakate solze, ko pogrešate sonce, pogrešate tudi zvezde.« Rekel sem ji, da razumem te besede zaradi nje, zaradi njene želje, da bi se zasidral v sedanjosti. Rekel sem ji tudi, da zaradi nje zdaj vidim zvezde.«
Virginia Heath: Ne pomagaj pohujšljivcu
Mladinska knjiga, 2024
O okusih se ne razpravlja, so rekli že stari Rimljani in bralni okusi so tako različni kot smo različni bralci. Nekateri prisegajo na klasike, drugi na poezijo, morda dramatiko, biografsko ali strokovno literaturo. Spet drugi pa so t. i. žanrski bralci – najraje posegajo po kriminalkah, detektivkah, srhljivkah ali ljubezenskih romanih. Ena od njih je napeta zgodovinska romanca, ki jo je ustvarila angleška pisateljica Virginia Heath.
Roman Ne pomagaj pohujšljivcu je drugi iz serije Sestre Merriwell. V njem ima glavno vlogo srednja od treh sester, Diana. Vse so bile močno zaznamovane z revščino in očetom, ki je bil vse prej kot zgled ljubečega starša. Sreča se jim nasmehne s poroko najstarejše Minerve. Boljši položaj v družbi tudi Diani omogoči, da svobodneje zadiha in se zaposli pri časopisu. Nikakršnega namena nima, da bi se pustila podjarmiti moškemu in odločena je, da bo uživala v neodvisnosti. Njene namene pa prekriža Giles Sinclair – najboljši prijatelj njenega svaka. Vsi vedo, da se Diana in Giles prenašata le zato, ker se morata, saj se stalno zbadata. A Gilesu nenadoma umre oče in zdi se, da bodo na plano prišli vsi okostnjaki iz omar njegove družine. Pomaga mu lahko le premetena Diana – lovka na resnico in neustrašna razdiralka osirjev. Ob tem pa bosta oba mimogrede odkrila še kakšno drugo, bolj prijetno resnico …
Odlomek iz besedila:
»Ljudje vidijo, kar hočejo videti. To veste bolje kot kdorkoli drug. Kdo zunaj našega kroga še ve, da ste veliko več kot le nespoštljivi brezdelni plemič, za kakršnega se izdajate?« Zadela je v živo. To je vedela, ker ji ni mogel pogledati v oči.
»In če moški tako zlahka preslepi druge moške, vam zagotavljam, da jih ženska še veliko lažje. Večina moških je vzgojenih v veri, da je lepši spol v vseh pogledih šibkejši, še posebej intelektualno, o tem ne podvomijo. Smejijo se nam, le menijo, da poskušamo biti nekaj več, ali se ne zmenijo za naš trud, ker se počutijo ogrožene. Če nas bodo videli kot enakovredne, bodo morali z nami tako tudi ravnati, na to pa niso pripravljeni, razen če ne bi imeli izbire in bi bili tik pred krvavo revolucijo. Za zdaj pa svet pripada moškim, v katerem je natančno določeno, kakšne vloge so primerne, sprejemljive za ženske.«
Susie Hodge: Zakaj je umetnost polna nagcev?
Miš, 2024
Britanska umetnostna zgodovinarka Susie Hodge je avtorica številnih knjig, v katerih skuša umetnost približati mladim bralcem. Inovativno odgovori na marsikatero vprašanje, ki se nam zastavlja ob občudovanju umetniških del. Namen umetnosti je namreč prav v tem, da nas spodbudi k drugačnemu razmišljanju. V barvitem, razgibanem slogu se odstirajo različne umetniške smeri, kot so denimo impresionizem, nadrealizem, kubizem, kiparstvo in druge. Preprosto in mlajšim bralcem primerno odgovori na vprašanja, kakšne zgodbe lahko pripovedujejo umetniška dela ter kako brezmejne možnosti prinaša človeška ustvarjalnost. Ponuja svojevrsten pregled svetovne umetnosti. Vsebino zaokroži dodani slovar, ki pojasni temeljne pojme. Priročnik pa je zaradi številnih znanih umetniških del tudi prava paša za oči.
Odlomek iz besedila:
Je umetnost samo za pametne? Nekateri mislijo, da moraš biti pameten, če hočeš umetnost razumeti. Drugi mislijo, da te umetnost lahko naredi pametnega. Ampak večinoma moraš samo vedeti, na kaj je treba biti pozoren. Če je bilo neko umetniško delo ustvarjeno že dolgo tega, morda vsebuje stvari, ki jih danes ne prepoznamo. Včasih moramo samo pozorno gledati in se potruditi, da razvozlamo tisto, kar se nam zdi, da so umetniki morda mislili. Veliko umetnin vsebuje namige, ki nam pomagajo dognati, za kaj gre. Nekatere so bile celo narejene z namenom, da bi nas kaj naučile.
Mia Radišek: Preprosto dobra hrana
Kamnoseštvo Burgar, 2022
Zdrava hrana je lahko eden od načinov, kako poskrbeti za dobro počutje, ohraniti povezanost z naravo in svojim telesom. Mlada, energična dijakinja Mia Radišek je že od malega navdušena nad zdravim prehranjevanjem. Na svojem Instagramu objavlja preproste, a zdrave recepte in predvaja kuhanja v živo.
Sčasoma pa je dozorela tudi želja, da v knjižni obliki zbere recepte za najboljše in najokusnejše obroke. Osredotočila se je na zajtrke in malice. Največkrat so ravno to obroki, ki jih preskočimo ali zaužijemo kaj nezdravega.
Kuharica vsebuje petdeset receptov, ki zajemajo ovsene kaše, sladke sklede, pečene jedi, pudinge, smutije, slane prigrizke in ostale bolj zdrave izbire. Vsi recepti pa so predstavljeni tudi z vabljivimi fotografijami.
Prednost te zbirke receptov je zagotovo v mladi ustvarjalki, ki s svojimi delavnicami kuhanja navdušuje tudi svoje sovrstnike. Vse pa nagovarja, da začnemo z majhnimi koraki in poskrbimo za bolj zdravo, dobro hrano.
Odlomek iz besedila:
»Kot srednješolki mi je pomembno, da začnejo vrstniki drugače gledati na zdravo prehrano, da spoznajo, da zdrava hrana ne pomeni odrekanja našim najljubšim jedem, stroge diete in prehranjevanje le s sadjem ter z zelenjavo. Pomembno je, da vemo, kako izločiti nezdrave sestavine in jih zamenjati z bolj zdravimi ter hranljivimi, kar ob pravem izboru sestavin večinoma niti ne vpliva na okus.«
Za konec pa še povabilo. Vse ljubitelje branja vabimo, da se nam pridružijo na literarnem večeru Društva upokojencev Kočevje. Družili se bomo ob izbrani prozi in poeziji, dogodek pa bo popestril tudi nastop Glasbene šole Kočevje. Prijazno vabljeni v čitalnico Knjižnice Kočevje, 22. oktobra, ob 18. uri. Vse obiskovalce bomo razveselili z drobno pozornostjo. Vstop prost.
Tokratno oddajo Knjižni molj je pripravila bibliotekárka Špela Činkelj.
KNJIŽNI MOLJ
4. 10. 2024
Tessa Afshar: Božji pastir
Družina, 2024
Mojstrica zgodovinskih romanov, ki temeljijo na svetopisemskih zgodbah, v romanu Božji pastir opisuje začetke perzijskega cesarstva. Za uresničitev ene same svetopisemske vrstice, ki pravi: »Tako govori Gospod svojemu maziljencu, Kiru, ki sem ga prijel za desnico, da pred njim porazim narode in odpašem ledja kraljem, da pred njim odprem duri in nobena vrata ne ostanejo zaprta (Iz 45, 1)« je bilo namreč potrebno veliko čudežev. Pisateljica nas zato spretno vodi skozi zgodbe mnogih neznanih moških in žensk, ki so pripomogli, da je Kir uspel premagati Medijce in se zapisal v zgodovino kot kralj, ki je osvobodil Jude babilonske sužnosti.
Nekateri liki in zgodovinske osebnosti so bile v ospredju že v romanu Skriti princ. Kraljeva pisarka Keren, ki je mlademu pastirčku skrivaj nudila plemiško izobrazbo, sedaj uživa ugled na kraljevem dvoru. Pomagala je namreč samemu perzijskemu kralju Kiru. A Judje še vedno trpijo pod Babilonci, Kir pa želi svoje kraljestvo osvoboditi medijske nadoblasti. V romanu Božji pastir njegovo zvesto pisarko in prijateljico nenadoma ugrabijo, zato je prisiljen, da za njo pošlje skupino, ki jo bo rešila. V njej se znajdeta tudi njeni hčerki Jemma in Zarina. Skupaj z mamo pa iz zapora medijskega kralja Astijaga osvobodita skrivnostnega princa Ašerja. Trdi, da je kraljev sin, a življenje mu kljub temu ni prizanašalo. Le s trdim delom in vztrajnostjo si je prislužil sloves najboljšega izdelovalca orožja in slutimo lahko, da ga bo nepričakovano srečanje z Jemmo zaznamovalo bolj, kot se zdi na prvi pogled …
Odlomek iz besedila:
»Kerenina družina je bila … zelo glasna. Ašer je otroštvo preživel med nomadi in mu je bil hrup množice blizu. Ker ni imel družine, je skoval globoka prijateljstva, bratske odnose, stkane na zvestobi in skupnem zanimanju. A to burno, ljubeče pleme je bilo drugačno, družile so jih skupne korenine in dolga zgodovina. Skupne so jim bile nemogoče sanje. In začudeno je pogledal, ko so ga sprejeli v svojo hišo, kot bi bil eden izmed njih. V svojem plemenu je bil vedno sin sužnje Rahele, nezakonski sin kralj Astijaga, nikoli pa eden izmed njih.«
Sally Page: Knjiga začetkov
Meander, 2024
Strto srce in napredujoča demenca najljubšega strica Wilburja pripeljejo Jo v London, kjer začasno prevzame vodenje njegove trgovinice. Jo ima ob tem več kot dovolj časa, da obžaluje nesrečno preteklost, ob tem pa opazuje stranke, ki zaidejo v trgovino. Sčasoma se spoprijatelji z Malcolmom, upokojenim davčnim analitikom, ki si želi napisati knjigo. Spozna tudi Ruth, pobeglo duhovnico, ki se nikakor nima namena vrniti v svoje staro življenje. Trojica splete prav posebno prijateljstvo in zdi se, da bodo skupaj uspeli premagati na videz nemogoče prepreke.
Na dan privrejo najgloblje zakopani spomini, bralci pa uživamo v prisrčni zgodbi o pomenu prijateljstva.
Spretno napisan, duhovit in ganljiv roman popestrijo prigode iz življenja nekaterih zgodovinskih osebnosti, ki so pokopane na znamenitem londonskem pokopališču Highgate. Pika na i pa je seveda nežna pripoved o obetu novih začetkov in pristnih odnosov. Morda celo obet ljubezni, ki bo trajala srečno, do konca svojih dni …
Odlomek iz besedila:
»Jo se usede za stari hrastov pult in se ozre v drobec neba, ki ga lahko ujame s pogledom le, če se nagne dovolj daleč naprej na svojem barskem stolčku. Prav tu je sedela zadnjih šest tednov, skrbela za trgovino, opazovala mimoidoče, ki jih občasno zanese skozi uličico, in na svojem drobcu neba oprezala za spremembo. Danes je nebo nemirno sivo in rjasto rdeča opeka zidu na nasprotni strani uličice je lesketajoče mokra po nevihti. Oktobrsko deževje.«
Jan Robin: #Ne pozabi na rože
Mladinska knjiga, 2024
Zbiranje sobnih rastlin je med mlajšimi generacijami v zadnjih letih postalo zelo priljubljeno. S pomočjo socialnih omrežij je preraslo v pravi družbeni fenomen, ki nas povezuje v skupnost.
Tudi zgodba ljubiteljskega botanika Jana Robina je zacvetela s pomočjo Instagrama. Na njem je namreč začel objavljati slike svojih rastlin, ki so ga očarale s svojo notranjo in zunanjo lepoto. Pridobil je številne sledilce. Dan Podjed ga je v spremni besedi označil celo za nosilca nove ideje, kjer v središču ni več egoistično preživetje posameznika in zaverovanost vase, ampak postane osrednja ljubezen do drugega – najsibo to človek, žival ali človek.
Priročnik je vsebinsko razdeljen na tri dele. V prvem bralca očarajo zelene zgodbe, osrednji del so zeleni prsti, v katerih je polno koristnih napotkov, kako skrbeti za rastline. V tretjem delu, poimenovanem zeleni svet, pa nas Robin popelje po svetu, kjer je odkril številne zaklade rastlinskega sveta. Nekatere je uspel prinesti tudi domov in z njimi obogatil svojo impresivno zbirko.
Čudovit priročnik je več kot le strokovno branje. Napisan je tako spretno in privlačno, da se zlahka navdušimo nad zelenimi lepoticami. Piko na i pa mu dajejo številne avtorske fotografije.
Odlomek iz besedila:
»O svojem hobiju nisem nikoli govoril preveč na glas. Fant se težko hvali s tem, da doma sadi rastline. Vrstniki so se veliko ukvarjali s športom, in ker si nisem upal preveč štrleti iz povprečja, sem v osnovni šoli celo zbiral sličice nogometašev – le zato, ker so jih zbirali vsi in da bi se imel o čem pogovarjati s prijatelji. Tako je bil botanični hobi v osnovni in celo srednji šoli moja mala skrivnost.«
Urška Šobak: Ej, babi, glej!
Samozaložba, 2024
Starši pogosto iščemo načine, kako se pristno povezati z otrokom in ga obenem učiti veščin, ki jih bo potreboval v življenju. Eden od pripomočkov pri tem je lahko kuharska knjiga Ej, babi, glej! Gre za mlajšo sestrico priročnika Ej, babi tega mi pa nisi pokazala, oba pa prinašata preizkušene recepte naših babic in prababic. V kuharici, ki jo lahko otroci uporabljajo tudi povsem samostojno, je zbranih dvajset receptov. Razdeljeni so na štiri sklope, skladno z letnimi časi. Njihova priprava je enostavna, vzpodbujajo k uporabi lokalno pridelanih sestavin, dopolnjujejo pa jih številne ilustracije, ki ponazorijo postopek priprave.
Eksperimentiranje v kuhinji je lahko tudi zabavno, obenem pa s tem krepimo tako razvoj otroških možganov kot fino in grobo motoriko. Naj bo vikend, ki je pred nami, priložnost, da se preizkusite v kuhinji in poustvarite katero od preizkušenih dobrot. Jeseni se denimo priležejo testenine z jabolki in orehi ali pa slasten lešnikov prigrizek …
Odlomek iz besedila:
»Kaj je vinski kamen? Vinski kamen je naravna snov, ki nastane kot stranski produkt pri zorenju vina. Da ga lahko uporabljamo pri peki, ga zmešajo s sodo bikarbono in škrobom in tako dobimo odlično naravno vzhajalno sredstvo.«
Za konec pa še misel Alberta Einsteina: »Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež.« Imejte v dneh, ki so pred nami, oči odprte za lepo, čudovito in čudežno. Navdih se skriva povsod – v naravi, glasbi, sočloveku in nenazadnje tudi v dobrem branju. Čaka vas v Knjižnici Kočevje.
Tokratno oddajo Knjižni molj je pripravila bibliotekárka Špela Činkelj.