KNJIŽNI MOLJ
20. 9. 2024
Barbara Cerar: Prod
Miš, 2024
Pri založbi Miš je v zbirki Pika izšel drugi roman Barbare Cerar. Do sedaj smo jo poznali predvsem kot izvrstno igralko, s svojim pisanjem pa dokazuje, da skriva še mnoge druge talente.
V mnogoplastni poetični pripovedi spretno prepleta tri pripovedne linije. V prvoosebni se pripovedovalka ob prenavljanju družinske hiše spominja otroštva in dogodkov iz odraščanja. Izmenjanje pa sledimo še zgodbama o dveh sprtih mestih. Prebivalci v Kyru živijo pod grozljivo diktaturo, rešitev jim ponuja edino tvegan pobeg v sosednji Lepp. Ločuje ju reka, ki pripoveduje svojo zgodbo. V sebi skriva neštete skrivnosti in usode, ki jih lahko ustvarijo le človeške lastnosti – neizmerno sočutje in ljubezen ter neizmerna krutost, zloba in želja po krvi.
Pisateljica spretno ubesedi medsebojne človeške odnose ter tragične usode preštevilnih, ki se znajdejo v primežu zla. Branje v nas odzvanja še dolgo po tem, ko preberemo zadnjo stran, saj je kljub vsej tragiki, ki jo opisuje, v samem bistvu optimistično. V bralcu budi vero v dobro in pripravljenost pomagati sočloveku.
Odlomek iz besedila:
»Natanko tako je bilo, kot so šepetale rečne ive. Začelo se je z dežjem, ki se je zlival z neba in ni nehal. Razmočil je zemljo in napolnil reko. Prestopila je bregove in se razdivjala. Več dni je pustošila s svojo surovo močjo. Odnesla je hiše in spremenila življenja ljudi. Izgubili so svoje domove in spomine, ki so jih hranili v njih. Bali so se, da bo odnesla tudi njih. Reševali so se med seboj, medtem ko jim je odplavljalo vse, kar jim je bilo ljubo. Jokali so na opustošenih in razmočenih ravnicah, zaradi izgube in veselja, da so ostali živi in da so živi njihovi bližnji. Ko se je reka končno pomirila in pospravila nazaj v svojo strugo, so prinesli lopate in se skupaj lotili odpravljanja škode. Z ramo ob rami so si pomagali med seboj.«
Kerry Fisher: Stanovanje v Rimu
Meander, 2024
Angleška pisateljica Kerry Fisher je dobro znana tudi našim bralcem. Lepo so sprejeli romana Otok pobega in Drugačna ženska, ki obravnavata žensko tematiko. Tudi Stanovanje v Rimu sledi temu žanru. V njem bralci držimo pesti za Beth – Britanko srednjih let, ki je pred kratkim na univerzo pospremila ljubljeno edinko in se sooča s svojevrstno krizo. Predstavlja si, da se bo končno lahko spet povezala z odtujenim možem in na novo zadihala. A mož jo šokira z novico, da potrebuje nekaj časa zase. Beth pa je odločena, da si bo povrnila njegovo ljubezen.
Sodelavka Helen jo spodbudi, da se odzove na nenavaden oglas v ženski reviji. Ostarela Veronika ponuja stanovanje v Rimu za nov začetek, povrnitev volje do življenja in samozavesti. Zdi se, da se je Beth znašla v ravno pravšnji godlji in bi ji malce razvajanja v romantičnem, z zgodovino prežetem Rimu dobro delo. Morda celo tako zelo, da se bo odločila še enkrat premisliti, česa si v resnici sploh želi.
Odlomek iz besedila:
»Preverila sem pogoje, da bi nekoliko umirila Helenino navdušenje. Prvi pogoj je bil, da mora biti oseba, ki se odzove na oglas, na življenjskem razpotju, pa naj bo to zaradi izgube, razpada zveze ali drugih pomembnih sprememb, ki so jo oropale življenjske energije. Jaz osebno bi lahko odkljukala kar vse tri. Drugi pogoj je bil, da mora biti ta oseba pripravljena ostati v Rimu vsaj dva meseca in pol. Tretji pogoj pa je bil, da se bo morala strinjati, da bo opravljala naloge iz seznama izzivov, ki bodo vzpodbudile spremembe v njenem razmišljanju in to, kako vidi tako preteklost kot prihodnost.«
Štěpanka Sekaninovā: Mačke so super, ampak …
Epistola, 2024
Pravijo, da mačka nima gospodarja, ampak služabnika. Kdor je kadarkoli bil ponosni lastnik mačke, se s tem zagotovo strinja, saj so te prikupne živalce tako zelo samosvoje in hitro postanejo tiste, ki narekujejo družinski ritem.
Pri založbi Epistola pa so izdali simpatično slikanico, ki je namenjena začetniškim mačjim lastnikom – otrokom. Da bi se na novega družinskega štirinožnega člana lažje pripravili, je češka pisateljica za otroke na enem mestu zbrala najpomembnejše napotke, kako ravnati z mačko. Otroci se tako med drugim naučijo, kaj mačke jedo, zakaj tako veliko spijo, kako poskrbeti za njihovo zdravje in dobro počutje. Slikanico dopolnjujejo zabavne ilustracije Adama Wolfa, ob koncu prebranega pa si bodo tudi odrasli bralci zaželeli, da bi ob sebi imeli mehko, prijazno mačjo sopotnico. Navsezadnje – življenje je boljše z mačkami! J
Odlomek iz besedila:
»Da staršem dokažem, da sem pripravljena skrbeti za hišnega ljubljenčka, sem se odločila, da bom vzgojila rastlino. Še pred pol leta je bila samo seme, zdaj pa jo, zahvaljujoč moji oskrbi, samo poglejte! Kaj bi lahko bil še boljši dokaz, da bi s hišnim ljubljenčkom ravnala enako?«
Nataša Konc Lorenzutti: Jutri bom siten kot pes
KUD Sodobnost International, 2023
Priljubljena slovenska pisateljica zgodbo začenja na izviren, presenetljiv in zabaven način. Glavni pripovedovalec je namreč Aksel. Kdo je to? Še sam ne ve natančno in prav to skuša razvozlati.
Ve, da ima mamico, ki ga ima strašno rada, saj mu kupuje le bio in eko brikete. Njegova varuška Cilka poskrbi, da mu ni dolgčas. Denimo s prebiranjem pasjih zgodb. Z njim se prav po kraljevsko poigrava princesa Adelajda. Cilkina fina, pametna in vzvišena mačka. Akslov svet pa se bliskovito razširi, ko ga mamica odpelje v park. Tam spozna prijatelja Benija in njegovega gospodarja. Aksel ga kliče kar Golaž, čeprav mu je v resnici ime Gašper. In njegova hiša lepo diši. Po praženih jetrcih.
Aksla nenadoma razsvetli spoznanje, kdo pravzaprav je. Od tu naprej pa se zgodba začne šele prav zapletati …
Zabavna, prisrčna pripoved je mojstrsko spisana, prežeta z besednimi igrami in raznovrstno komiko. Navdušila bo tako mlade kot odrasle bralce, besedilo pa lepo zaokrožujejo ilustracije Igorja Šinkovca.
Pisateljica je za knjigo prejela nagrado Desetnica 2024 za najboljše mladinsko delo.
Odlomek iz besedila:
»Torej park, sem si še enkrat rekel in se vprašal: ‘A ni to malo prismuknjeno?’ Videl sem že mnogo parkov, niti eden se mi ni zdel privlačen. Z mamico sva vsak dan gledala televizijo, poznal sem narodne, pustolovske, zabaviščne parke. Videl sem prepade in skale v narodnih, vrtiljake in hitre vlakce v zabaviščnih, viseče mostove in skakalnice v pustolovskih. ‘Le zakaj bi moral človek riniti v te strašljive luknje, če je doma na varnem,’ sem razmišljal, medtem ko sem se vozil.«
Ljubezen do živali in do branja gre pogosto z roki v roki, zato naj vas v prihajajoči vikend pospremi misel Martina Bauxbauma: »Če bi vsakega človeka, ki ga srečamo, pozdravili s toliko ljubezni, kot pozdravimo svojo mačko, bi verjetno tudi ljudje začeli presti …«
Tokratno oddajo Knjižni molj je pripravila bibliotekárka Špela Činkelj.
KNJIŽNI MOLJ
6. 9. 2024
Poletje se počasi poslavlja in že smo zakorakali v september. Z njim pa se je na valove radia Univox vrnil tudi Knjižni molj. Prisluhnite, kakšne bralne poslastice so za vas v Knjižnici Kočevje poiskali tokrat.
Tanja Mastnak: Sibirija
Mladinska knjiga, 2024
Umetnostna zgodovinarka, teoretičarka in kritičarka Tanja Mastnak ni neznano pisateljsko ime. Objavila je že več kratkih zgodb, radijskih iger in mladinski roman. Sibirija pa je njen romaneskni prvenec za odrasle. Podnaslovila ga je kot antituristični roman. V njem spremljamo nenavadno raziskovalno ekipo pod vodstvom profesorja etnologije, ki bi rad znanstveno raziskal in preučil postopke šamanskega zdravljenja. Pisateljica spretno izrisuje glavni lik, antropologinjo Zojo, ki pripoveduje napeto, dramatično, mestoma šokantno zgodbo. Avanturistično potovanje z nepredvidljivimi zasuki globoko zaznamuje vse udeležence. Bralcem pa pušča prostor za razmislek o mističnosti in lastno interpretacijo prebranega.
Osupljivo branje, ki drži bralca v napetem pričakovanju do zadnje strani.
Odlomek iz besedila:
»Navsezadnje smo do točke brez vrnitve prispeli samo mi štirje: fotograf Gašper, akademik Karel, knjižničarka Ada in jaz, organizatorka celotne ekspedicije, urednica posebne številke revije za antropološke študije o šamanizmu. Odločili smo se potovati inkognito, šamanizma nismo omenjali, kaj šele članek, delali smo se, da smo navadni turisti, ki se veselijo užitkov od ježe razbolelih zadnjic in rojev komarjev.«
Marie Benedict: Skrivnost Agathe Christie
Meander, 2024
Marie Benedict zase pravi, da je pisateljica s poslanstvom. Iz zgodovine namreč obuja pomembne ženske in njihove zgodbe prikazuje v današnji luči. Pisateljski navdih je tokrat našla v življenju ene najslavnejših in najuspešnejših pisateljic – Agathe Christie.
Ta je ustvarila nekatere izmed najbolj prepričljivih, napetih in obenem presenetljivih kriminalk. A tudi njeno zasebno življenje že dolgo časa skriva zagonetno in do danes nepojasnjeno uganko. Decembra 1926 je Agatha Christie nenadoma izginila. Preiskovalci so ob velikem zanimanju javnosti sprožili obsežno iskalno akcijo, čez enajst dni pa se je pisateljica enako skrivnostno spet pojavila. Le kaj bi lahko bil vzrok za to izginotje?
Marie Benedict nas popelje v preobratov polno, napeto zgodbo, ki se prav lahko kosa z najboljšimi detektivskimi zgodbami same slavne pisateljice.
Odlomek iz besedila:
»Ti dve ženski sta me brezpogojno podpirali in spodbujali, zakaj se torej obotavljam in ne povem, kaj še počnem v lekarni med dolgimi urami, ko ne počnem drugega, kot čakam na navodila zdravnikov in bolnišnic? Zakaj oklevam in jima ne povem, da sem napisala roman? In to ne samo roman – vedeli sta, da sem se pred nekaj leti že lotila pisanja in en roman tudi dokončala – temveč končno detektivski roman.
Sem oklevala zaradi izvora ideje za knjigo? Rada sem verjela, da je navdih prišel izključno iz vrst strupov na lekarniških policah in mojega znanja. Nekdo jih lahko namreč uporabi na nevaren način in na skrivaj. Toda v resnici se je začelo z izzivom, ki mi ga je postavila Madge. Odločena sem bila namreč, da svoji vase zaverovani sestri dokažem, da se moti. Da lahko napišem nerešljivo uganko.«
Richard Osman: Zlu za petami
Mladinska knjiga, 2024
Upokojencem iz četrtkovega kluba za umore nikoli ni dolgčas. Čeprav jesen življenja preživljajo v udobnem, prijetnem in varnem naselju Sončni gaj, jim pot vedo znova prekrižajo bolj ali manj nenavadni umori. Elizabeth, Joyce, Rona in Ibrahima tokrat preseneti umor starega znanca – starinarja Kuldesha. Prijatelji se kaj kmalu znajdejo v vrtincu ponarejevalcev umetnin, mednarodne trgovine z mamili in spletnih goljufij.
Priljubljeni britanski pisatelj in televizijski voditelj Richard Osman je s svojo serijo kriminalk zaslovel po vsem svetu. Odlikuje ga svež, zabaven in sproščujoč slog pisanja, ki ne želi le šokirati z nazornimi opisi. Bralca raje posrka v napeto, duhovito detektivko, kjer do konca ni jasno, kdo je pravzaprav storilec …
Odlomek iz besedila:
»Gledam napis na novi termovki: Naj leto mine brez umorov! To bi bilo lepo. Ali pa tudi ne? Včasih kar pozabim, kaj sem počela, preden so se začeli dogajati umori. Spomnim se, da sem se hotela naučiti bridž. No, s tem zdaj ne bo nič. In na Sky Plusu imam shranjenih toliko epizod Inšpektorja Morsa, da ne vem, kaj naj z njimi. Kuldesh se mi res smili. Ko ima človek skoraj osemdeset let, lahko umre na veliko načinov in zdi se mi krivično, da bi na seznam dodali še umor. Ustrelili so ga, kar pomeni, da je moral nekoga vznejevoljiti. Vprašala sem Elizabeth, od kod ve toliko podrobnosti, in pojasnila mi je, da je v skupini na Whatsappu, kjer se take reči pač izvejo.«
Kate Frost: Knjigarna na Maldivih
Lipa, 2024
Angleška pisateljica Kate Frost je serijo knjižnih uspešnic Romantični pobeg začela ustvarjati med pandemijo. Bralcem je pričarala lahkotne ljubezenske romane, v katerih se prepletajo upanje, ljubezen, vera v nove začetke, pa tudi bolj resne teme, kot so denimo osamljenost in izguba.
Freyo izpolnjuje delo v uspešni londonski založbi. Obožuje stik s pisatelji, bralci in seveda knjigami. A preganjajo jo tudi tragični dogodki iz preteklosti. Oglas, ki ponuja delo v novi knjigarni na Otoku ljubezni, jo spodbudi, da začne razmišljati o svojih željah. Odloči se tvegati in znajde se na peščenih plažah Maldivov, obkrožena z neskončnim oceanom. Na tem mestu je seveda pravi trenutek, da spozna čednega inštruktorja Aarona, štrene pa meša tudi slavni lastnik letovišča Zander. Freya bo kmalu spoznala, da je prvi vtis včasih lahko varljiv, prav tako pa tudi, da še kako velja pregovor – v stiski spoznaš pravega prijatelja.
Roman, s katerim se boste lahkotno poslovili od poletja in se pripravili na nove bralne dogodivščine v jeseni.
Odlomek iz besedila:
»Maldivi so se zdeli daleč stran od česarkoli in kogarkoli. Zavedala se je, da bo živela sredi Indijskega oceana, kilometre stran od civilizacije in hitrega tempa življenja v mestu. Kaj bi bilo lahko boljše kot življenje na odmaknjenem tropskem otoku, kjer bo lahko vodila knjigarno? Ampak ko je strmela skozi okno letala, z vozli v trebuhu in pomisleki v glavi, je preklinjala svoj dvom v lastne sposobnosti. Konec koncev je dobila službo prav ona izmed dvajset tisoč drugih prijavljenih – to je moralo nekaj šteti. Vedela je, da je imela dobre reference, ampak kaj jo je naredilo bolj posebno od drugih? Mogoče ne bo nikoli izvedela. Hvaležna naj bo, da so jo izbrali. To je bila najbolj vznemirljiva in živce parajoča stvar, ki jo je kadarkoli naredila.«
Tokratno oddajo Knjižni molj je pripravila bibliotekárka Špela Činkelj.