KNJIŽNI MOLJ
14.10. 2022
V Knjižnici Kočevje smo oktober pričakali nadvse veselo in barvito. V soboto, 8.10., smo pred knjižnico organizirali zabavo za vse otroke, ki so v prejšnjem šolskem letu sodelovali v našem projektu Dogodivščina medvedka Berija. Kmalu bo naš medvedek odtacal na novo dogodivščino, kjer bo spoznaval poklice. Vabimo vas, da se mu s svojimi otroki, nečaki ali vnuki na njej pridružite tudi vi! V naslednjem tednu, 20.10. ob 17. uri vas vabimo na predavanje Spoznajmo ptice na Kočevskem, 25.10. sledi predstavitev pesniške zbirke Živke Komac: Zdajšnjina, 27.10. pa še prvi diplomski večer novega študijskega leta …
Sedaj pa še k današnjemu kupčku priporočenega branja:
NATSUKAWA, SOSUKE: O MAČKU, KI JE REŠIL KNJIGE
Prevod: Sonja Benčina
Založba Vida, 2022
Knjigo je napisal japonski zdravnik Sosuke Natsukawa. Domišljijska pustolovščina nas popelje na Japonsko, kjer glavnemu junaku zgodbe, sramežljivemu dečku Rintaru, umre dedek; njegov skrbnik in lastnik knjigarne Natsuki. Rintaro, ki po izgubi staršev ponovno ostane sam, je postavljen pred težko odločitev: vse kaže, da bo moral zapreti knjigarno in se preseliti k svoji teti. Po smrti dedka se deček še bolj zapre vase, preneha hoditi v šolo in dneve preživlja v knjigarni. Nekega dne, ko se predaja spominom, pa se zgodi čudež: na koncu knjigarne se pojavi skrivnostni prehod, skozi katerega pritaca govoreči maček in Rintara prosi za pomoč na prav posebni misiji: pomagati mu mora rešiti knjige. Na poti skozi nenavadno pustolovščino štirih labirintov se dečku kmalu pridruži še sošolka Sayo. Deček, prej nesamozavesten osamljeni knjižni molj, skozi dogodivščine in preizkuse, ki mu jih določa drzni muc, odrašča in pridobiva na samozavesti in pogumu. Hkrati v njegovi zavesti dozoreva ljubezen do knjig in spoznanje o pomenu njihovega obstoja. Med njima s Sayo pa začenjajo kaliti prvi zametki ljubezni …
Roman vsem tistim, ki se še sprašujejo o pomenu obstoja knjig, podaja neizpodbitne dokaze, da so te tudi v današnjem svetu še tako potrebne. Nekaj, kar bo zagotovo ogrelo srce velikim in malim knjižnim moljem.
Iz knjige:
„Žadaste oči so se svetlikale v soju zvezd. Maček je bil ponosen in tako samozavesten, da je bil že skoraj aroganten. Čudovit. »A veš, da se mi zdi, kot bi te poznal že dolgo časa,« je spregovoril Rintaro. Maček ni obrnil glave, le trznil je z ušesi, kot bi dečka želel spodbuditi, naj nadaljuje. »Res dolgo časa. Ko sem bil še majhen …« Rintaro je pogledal proti stropu kočije, kot bi brskal po spominu. »Enkrat sem te srečal v zgodbi. Mislim, da je bila ena tistih, ki mi jih je brala mama.« »Knjige imajo dušo,« je nežno ponovil maček. »Ljubljena knjiga bo vedno imela dušo. V stiski bo priskočila bralcu na pomoč«.“
SKENDEROVIĆ, SELMA: ZAKAJ MOLČIŠ, HAVA?
Spremna beseda: Suzana Tratnik
Javni sklad republike Slovenije za kulturne dejavnosti in Revija Mentor, 2021
Če se navežemo na prejšnjo predstavitev je Zakaj molčiš, Hava? več kot odličen primer knjige, za katero je še kako pomembno, da obstaja. Takšne, ki družbi prinaša točno tisto, zaradi česar nas maček in deček Rintaro iz prejšnje knjige učita, da knjige ne smejo izumreti: razumevanje drugega in spodbujanje empatije ter sprejemanje drugačnosti.
Avtorica, Selma Skenderović, je študentka slovenistike in primerjalne književnosti na Univerzi v Ljubljani. S kratko zgodbo Brezimni obraz je leta 2020 postala zmagovalka festivala mlade literature Urška. Organizatorja festivala, JSKD in Revija Mentor, sta ji za nagrado v svoji zbirki Prvenke ponudila izdajo proznega prvenca Zakaj molčiš, Hava?.
Skozi petnajst kratkih zgodb, ki jih pripoveduje deklica Hava, nas avtorica tenkočutno, včasih pa tudi precej ostro, popelje skozi misli mladega dekleta bosanske narodnosti in muslimanske veroizpovedi, ki se je prisiljeno vključiti v slovensko družbo. Avtorica pravi, da ne bi rada, da se zgodba bere avtobiografsko, vendar lahko iz avtentičnosti in moči izpovedi sklepamo, da izhaja iz osebnih izkušenj ali izkušenj bližnjih, ki so se znašli v podobnem položaju. Hava je bila v otroštvu deležna mnogih predsodkov, nemoči in strahu. Svoj molk s pisanjem končno zamenjuje s pravico do besede: “Želim si, da me Slovenci ne bi nenehno opominjali, da sem tujka,” pravi. Havin glas, spretno ujet v tekoč, slovenski jezik, je zamolčani glas premnogih priseljencev; njene zgodbe poganjajo občutki drugačnosti, odtujenosti in nesprejetosti. Njene zgodbe se nas neizogibno dotaknejo. Vabijo nas k razmišljanju in prevrednotenju lastne družbe. In, če smo kolikor toliko rahločutni, tudi k samoizpraševanju. Smo res tako odprti in sprejemajoči do drugih narodnosti? Bi lahko naredili še kaj, da priseljencem olajšamo vključitev v našo družbo in jim omogočimo prijetnejše bivanje?
Iz knjige:
»Ni pomembno, katere narodnosti si, dokler veš, da si Slovenec, Hrvat ali Francoz. Morebiti Nemec, Danec, Poljak … Ni pomembno, v katerega boga veruješ, dokler ga v javnosti ne častiš z burko ali s križem okrog vratu.«
LUKOVAC, ANAMARIJA: CVETENJE
Mladinska knjiga, 2021
Cvetenje je zbirka kolumn Anamarije Lukovac, nekdanje priljubljene urednice in kolumnistke Cosmopolitana, novinarke, scenaristke in popotnice. Svoja najboljša besedila iz rožnate pisarne je v knjižni izdaji v lanskem letu združila z novimi, še neobjavljenimi. Kolumne so avtobiografske, Anamarija v besedilih razmišlja o sebi in svetu, ki jo obdaja v razgibanem življenjskem obdobju študija. Kot pravi sama, so kolumne predstavljale njen dnevnik, kamor je zapisovala »svoje korake in napake, skušala osmisliti svet okoli sebe, ga opravičiti, mu pomagati, ga z besedami objeti in razumeti.« Teme, ki jih je izbirala, so nagovorile tudi ostale bralce. V njih se je lotevala vprašanj identitete in stisk, ki vzniknejo, ko smo mladi, in nikoli zares ne potihnejo: kako se dobro počutiti v svoji koži?, je ljubezen danes nemogoča?, ali ženske res potrebujemo moške?, kako se spopasti z anksioznostjo in nezaposljivostjo?, kaj ti da samotno potovanje v širni svet? … Zbrane kolumne so ubesedena cvetna nabirka razmišljanja o življenjskem utripu mlade ženske, ki misli s svojo glavo. Naj dajo misliti tudi nam.
Iz knjige:
»Nočem se postarati! Poleg tega pa imam kompleks, ki bi moral, kakor sem slišala, priti vsaj nekih dvajset let pozneje. Bojim se, da me bo čas povozil in da nimam nobene možnosti proti mlajši generaciji, ki je začela počasi osvajati svet. Spomnim se, kako mi je mami pripovedovala, da se na delovnem mestu ne počuti povsem kompetentno svojim mlajšim kolegom, jaz pa nisem dočakala še niti svoje prve zaposlitve, pa sem že tam. Najbrž je stvar v tem, da se svet tako hitro spreminja, da danes že predstavnike druge polovice dvajsetih let ogrožajo mlajše generacije. Internet in komunikacijske tehnologije, ki so bili včasih naša prednost, saj smo jih dojeli hitreje od starejših, so mlajšim generacijam vgrajeni v možgane.«
RIORDAN, JANE: ZGODBE ZA DVELETNIKE
Mladinska knjiga, 2022
Ilustracije: James Newman Gray
Prevod: Jelena Isak Kres
Jane Riordan prihaja iz Združenega kraljestva. Kljub temu, da je po poklicu osnovnošolska učiteljica, jo je ljubezen do otroških knjig ponesla v založniške vode. Do sedaj je uredila, pa tudi napisala, že mnogo priljubljenih knjig za otroke. V sodelovanju z Jamesom Newmanom Grayem in Gabi Murphy je ustvarila dve zbirki knjig, še posebej primerni za določeno starost otrok: Zgodbe za dveletnike in Zgodbe za triletnike. Živalice v zgodbah se soočajo s podobnimi težavami, kot naši dveletniki. Spoznamo dva opičja bratca, ki sta si nadvse različna, a ju združi ljubezen do skupnega igranja, ki ju pripravi do deljenja darila; lisičko, ki dobi v dar rumene škorenjčke in od takrat dalje ne more dočakati dežja, da bo lahko končno skakala po lužah v njih; pa kužka, ki zvečer noče v posteljo, saj bi se raje še igral; mucke, ki ji ne zmanjka »zakajev« in malega zajčka, ki zmore že marsikaj ter malo medvedko, ki jo izgubljeni balonček odpelje v sanjski svet. Prijazne zgodbe, ki v rimah tečejo kot pesmica in vsebujejo številne zabavne ponovitve, bodo zagotovo navdušile tudi vaše malčke in jih zazibale v sladek sen.
Iz knjige:
»Poštar je zate prinesel paket! Mala lisička, ga prideš odpret? Kaj je v zavojčku? Je puli? So hlače? So sladkarije? Mogoče igrače? Mala lisička zavojček odvije. Nekaj rumenega notri odkrije … Škorenjčki! Taki za luže in vode, taki za mokre deževne sprehode!«
Upamo, da vas je opis katere izmed izbranih knjig pritegnil in prepričal, da si z njim popestrite nekoliko hladnejše jesenske dni. V kolikor se vem zgodi, da kasneje pozabite naslov in avtorja opisanih knjig, pa brez panike: vsi teksti za oddajo Knjižni molj so shranjeni na naši spletni strani knjiznica-kocevje.si, opise posameznih priporočenih knjig pa lahko najdete tudi pod zavihkom Priporočeno branje…
Želimo vam prijeten vikend, naj bo vsaj kakšna urica preživeta tudi z dobro knjigo v roki.
Besedilo oddaje Knjižni molj je pripravila
Pia Marincelj Bregar, bibliotekarka iz Knjižnice Kočevje.
KNJIŽNI MOLJ
28.10. 2022
V tokratni oddaji vam v branje ponujamo pronicljive zapise Marka Pokorna, izbrano tuje leposlovje ter strokovni priročnik, ki bo prišel prav pri jesenskih opravilih na vrtu, najmlajši pa se bodo razveselili prikupnih živalskih mladičkov.
Marko Pokorn: Smešno, ma non troppo
Mladinska knjiga, 2022
Marko Pokorn ni samo priznan, srčen pediater in infektolog, ampak tudi scenarist številnih uspešnih gledaliških predstav in televizijskih nanizank. Gledalcem je ostal v nepozabnem spominu s priljubljeno nanizanko Teater paradižnik in Naša mala klinika. V kolumnah, ki so od 2017 izhajale v Delu, je ostal zvest svojemu stilu pisanja. Popelje nas po najrazličnejših temah – od trenutno aktualnih do brezčasnih. Pogosto se mu zapiše kak utrinek iz otroštva, z nostalgijo se spominja osemdesetih, sledi poblisk v medicino. Najsibo z znanstveno raziskavo ali pa anekdoto iz lastne klinične prakse. Umanjkati ne sme niti navezava na njemu tako ljubo glasbo, ki potolaži še tako izmučeno ali potrto srce. Vse skupaj je začinjeno z ravno pravo mero humorja in pogosto odstre svet okrog nas še z drugega zornega kota. Zapise lepo dopolnjujejo izvirne in zabavne ilustracije priznanega ilustratorja Izarja Lunačka.
Knjiga, ki nas prepriča s svojo iskrivostjo, humorjem in nenazadnje temami, ki so del nas vseh.
Odlomek iz besedila:
Že od mladih nog sem bil deležen zbadanja na račun svojega priimka. V vrtcu, šoli ali drugje so se sogovorniku ustnice ukrivile v nasmešek, češ, a si ti kej pokoren? Ali: ti si ena pokora, a ne? V mednarodnih zbadanjih sem bil Popkorn … Najprej sem travme potrpežljivo ponotranjil in molče trpel, v najstniških letih pa sem zbadajočemu začel jezikati nazaj, češ, ti si pa prvi, ki se je tega spomnil, meni se kaj tako genialnega do zdaj sploh ni posvetilo, kar se je v situacijah neravnovesja moči lahko izkazalo za kontraproduktivno. Se pač naučiš, da primitivcev ni dobro preveč jeziti.
Sophie Benedict: Grace in milina ljubezni
Učila, 2022
Prijetna biografska pripoved nemške pisateljice v ospredje postavi življenje ene od najbolj priljubljenih igralk svojega časa – Grace Kelly. Za pravo ljubezen je bila pripravljena žrtvovati vse, kar je dosegla.
Rodila se je premožnim staršem, nekdaj uspešnima športnikoma, do bogastva in uspeha pa sta prišla z lastnim trudom. Do svojih otrok sta bila zelo stroga, nepopustljiva in zahtevna. Grace je bila s svojim velikim umetniškim talentom in sanjami o igralskem poklicu žal vedno črna ovca v družini. A navkljub nasprotovanju staršev si je izborila, da je lahko še ne osemnajstletna odšla sama v New York na igralsko akademijo. Veliko mesto jo je posrkalo vase, Grace pa je končno lahko začela življenje zajemati s polno žlico. Ves čas je tudi marljivo delala, da je postala dobra igralka in ženska, ki je povsod vzbujala pozornost s svojo lepoto in talentom. V pripovedi so lepo predstavljene tudi temne in manj znane plati igralskega poklica, ki zahtevajo veliko odrekanja, uspehi pa s seboj prinašajo zavist in nevoščljivost drugih.
Rdeča nit pripovedi je poleg strasti do igranja tudi želja po pravi, pristni, globoki ter izpolnjujoči ljubezni. Grace jo je naposled le našla na povsem nepričakovanem mestu in času – z monaškim princem Rainerjem. Pravljica, ki se je začela s poroko stoletja in doživela tragičen razplet, kar kliče po novem romanu …
Odlomek iz besedila:
»Zakaj imata tako zaničljiv pogled do igranja, ko pa je to moj način življenja? Vem, da sta imela zame v mislih nekaj drugega, ampak to sem jaz. Ali ne moreta biti ponosna na to, kar počnem tukaj? Ves čas vama pišem o uspehih, ki jih dosegam, vendar vaju to sploh ne zanima.«
Sarah Steele: Manjkajoči delčki Nancy Moon
Lynx, 2022
Zgodba nas popelje v Anglijo, kjer se Florence, nadarjena šivilja in nekdaj uspešna podjetnica, po dvanajstih letih zakona z možem Seamusom znajde na najnižji točki v zakonu. Za nameček se mora v času globoke osebne izgube in žalosti še posloviti od ljubljene babice Peggy. V njeni omari med pospravljanjem zapuščine odkrije star zaboj s kroji oblek, vsem pa so priložene črno-bele fotografije mlade ženske, Nancy Moon. Florence se odloči, da bo tvegala in odšla po sledeh, ki jih je odkrila na fotografijah ter raziskala, kdo je skrivnostna, neznana sorodnica, o kateri se v družini ni nikoli govorilo.
Pripoved spretno krmari med razburkanim, živahnim družabnim življenjem v šestdesetih ter sedanjim časom. Slikovito opisuje prestižne evropske turistične lokacije, bolj ali manj nesrečna življenja bogatih in privilegiranih, na drugi strani pa življenja in sanje preprostih, običajnih ljudi, ki se morajo preživljati s trdim delom.
Grenko-sladka zgodba, ki pod površjem skriva težke življenjske odločitve in nas spomni na to, da je včasih najtežje odpustiti samemu sebi ter da si vsi zaslužimo priložnost za nov začetek.
Odlomek iz besedila:
»Večina potovanj se začne s slovesom: od prijatelja ali ljubljene osebe, pogosto ljubimca, včasih tudi kraja. Slovo izostri čute, opomni nas, kaj bi lahko bilo in nas navdihne ob misli, kaj še bo. V sebi nosi malce nostalgije, morda nekaj krivde in obžalovanja, upanja mogoče, ali celo olajšanja. Nekatera slovesa trajajo le nekaj ur, nekatera pa bodo morala trajati vse življenje.«
Brigita Šušteršič: Shranjevanje semen
Brigitin vrt, 2022
Predavateljica ter učiteljica naravnega, domačega življenja, ki deli z nami znanje o samooskrbnih vrtovih, je izdala že četrto knjigo na temo vrtnarjenja. Namenjena je vsem, ki bi radi obnovili ali poglobili svoje znanje o shranjevanju semen. Prvi del vsebuje osnovne informacije, v drugem pa so natančno opisani postopki in načini shranjevanja za vsako vrsto posebej, in sicer za plodovke, korenovke, listnate rastline ter zelišča in cvetlice. Najdemo tudi veliko namigov za uspešno delo ter katerim najpogostejšim napakam se je dobro izogniti.
Čedalje bolj se zavedamo, da so domača semena in sorte naša prihodnost. Predstavljeni priročnik je zato odlična spodbuda tako začetnikom kot izkušenim vrtnarjem, saj trud, ki ga vlagamo v pridelavo lastne zelenjave zagotovo ni zaman.
Odlomek iz besedila:
»Razlog, da sama najraje shranjujem semena, je dejstvo, da vem, kaj dobim in kako so bile rastline negovane /…/ Rastline so na vrtu rasle obdane z našo ljubeznijo in hvaležnostjo, zato nam to vračajo tako, da nam podarijo semena za naprej.«
Cécile Jugla: Živalski mladički
Mladinska knjiga, 2022
Bi radi izvedeli, kdo skrbi za mlade lisičke v brlogu, koliko litrov mleka na dan popije mladič sinjega kita, ali kako raste piščanček v jajcu? V knjigi Živalski mladički boste našli odgovor na več kot 60 podobnih vprašanj. Na inovativen, igriv način spoznamo celo paleto najrazličnejših živalskih vrst in njihovih potomcev. Radovednim vprašanjem ali zastavljenim ugankam sledi jasna, preprosta razlaga, ki ji malčki preverjeno zlahka sledijo. Še posebej zanimivi so različni izzivi in igre za zabavno učenje, pika na i pa so privlačne ilustracije.
Odlomek iz besedila:
»Ko se netopirček koti, visi njegova mama s stropa jame, obrnjena z glavo navzdol. Ko se mladiček skoti, se ujame v njena krila ali prhuti. Nato se oprime njenega kožuha, da ne pade na tla«.
Mesec, ki je pred nami, bo v Knjižnici Kočevje postregel s številnimi dogodki. Med drugim vas že sedaj povabimo na predavanje Janeza Šubica o ajurvedi, Viljem Gogala pa nam bo na romarskem večeru predstavil knjigo. Napovedujemo tudi odprtje razstave sodobne umestnosti, predavanje o osteoporozi ter že tradicionalni diplomski večer. Še posebej pestro bo v tednu splošnih knjižnic, v katerem bomo posebno pozornost namenili našim zvestim bralcem in obiskovalcem. Vabljeni, da nas obiščete.
Tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.