KNJIŽNI MOLJ
26 . 6. 2020

Končno smo zakorakali v poletje – šolarje čakajo zaslužene počitnice, starše in vse ostale pa morda kak dan dopusta in počitka. V branje in izposojo vam tokrat ponujamo dva odlična priročnika, ki ju boste s pridom lahko uporabili v prihajajočih dneh. Prvi nas uči o samooskrbi v praksi, drugi pa prinaša čudovite izlete na Gardsko jezero in okolico. Najmlajši se bodo s starši lahko zabavali in učili angleščine s pomočjo prisrčne kartonke. Ne manjka pa niti poletno branje, ki ga bodo še posebej vesele bralke, ki imajo rade lahkotne, ljubezenske romane.
Poglejmo si pobližje današnje bralne predloge.
Johanna in Rosemarie Pexa: Gardsko jezero z otroki: 40 pohodov, izletov in doživetij
Mladinska knjiga, 2020
Pohodniški vodnik prinaša zares številne ideje za pohode, izlete in doživetja ob Gardskem jezeru in okolici. Všeč bo vsem mladim raziskovalcem, ki si želijo pustolovščin, saj so v njem predstavljeni izleti na nekatere gradove, trdnjave, razvaline, slapove in naravne znamenitosti. Ne manjkajo niti pustolovske plezalne poti, vodni in zabaviščni parki ter živalski vrtovi. Staršem bodo dobrodošli izpostavljeni nasveti in priporočila za družine ter natančni opisi posameznih izletov. Ti zajemajo podatke o tem, kako pridemo do izhodišča posameznega izleta, kakšna je njegova zahtevnost, oprema, ki jo potrebujemo in koliko časa traja. Ponekod so predstavljeni tudi predvideni stroški, kot sta cena vstopnic in parkiranja. Vse izlete sta avtorici preizkusili skupaj z otroki, opise pa dopolnjujejo njune fotografije, ki kar vabijo, da izkoristimo počitnice, ki so pred vrati in gremo skupaj na izlet. Morda za začetek vsaj do najbližjega gozda…

Odlomek iz vsebine:
»Na vprašanje, kaj bi radi počeli med počitnicami, otroci navadno odgovorijo: »Kopali bi se, osvajali vrhove, si ogledali viteški grad, obiskali živalski vrt.« Odgovori staršev bi bili verjetno drugačni; morda bi si želeli pohodov po slikoviti pokrajini, večerje v prijetni restavraciji ali pa ne predolge, otrokom prijazne pohodne poti.
Gardsko jezero lahko izpolni vse te želje, saj je iz Slovenije razmeroma lahko dostopno. Kdor rad pripotuje z vlakom, lahko z lokalnimi avtobusi in trajekti obišče več znamenitosti in doseže več izhodiščnih točk za pohode kot v kateremkoli drugem dopustniškem kraju

Sanja Lončar v sodelovanju z drugimi avtorji: Samooskrba v praksi: več pridelka, manj površine
Jasno in glasno, 2020
Ste vedeli, da je Slovenija po velikosti obdelovalnih površin na prebivalca na samem dnu evropske lestvice in da zelenjavo pridelujemo le na 9m² na prebivalca? Hrana, ki jo najdemo v trgovinah, pa je vse prepogosto zelo kemijsko predelana, v sebi nima življenja in nas preveč obremenjuje s strupi. Sanja Lončar je skupaj z drugimi avtorji pripravila odličen priročnik, ki je nastajal dobesedno na terenu – na vrtovih in njivah, kjer so preizkušali različne načine pridelave in pristope k vrtnarjenju. V nas želijo zbuditi radovednost in željo, da se še sami preizkusimo v kateri od predlaganih metod, kot sta premakulturno in biodinamično vrtnarjenje v sodelovanju z naravo in procesi, ki potekajo v njej. V priročniku je sedem poglavij, v katerih nas med drugim avtorji popeljejo od vzgoje kalčkov, mikrozelenja in celo do recikliranja zelenjave. Pravo zakladnico znanja prinaša poglavje o vzgoji zdravih sadik ter kako pridelati več na majhnem prostoru. Najdemo lahko tudi veliko idej, kako in kje si lahko ustvarimo nov prostor za rastline – od vrta v visokih ali gomilastih gredah, posodah, gumah in celo v paletah. Zadnji dve poglavji prinašata veliko uporabnih napotkov za izgradnjo različnih toplih gred ter kako pravilno uporabljamo površine, ki jih imamo za vrtnarjenje. Še posebej dobrodošle so fotografije, ki prikazujejo resnične vrtove in pridelke na njih, a z njimi nam avtorji ne želijo vzbujati slabe vesti. Posredujejo nam svoje znanje in dolgoletne izkušnje. Odličen priročnik, ki vabi, da sami poskrbimo za izboljšanje samooskrbe in začnemo na svojem vrtu, balkonu ali okenski polici.
Odlomek iz vsebine:
»Povečini v naši prehrani ne primanjkuje škrobov, temveč vitaminov, rudnin, antioksidantov in drugih za zdravje nujnih elementov, ki so v zadnjih desetletjih zdesetkani v masovno pridelani hrani. Če želimo pridelati več zdravja, potem je čas, da rastline, ki jih pridelujemo, izbiramo predvsem po kriteriju, kaj bodo naše celice imele od njih. Kaj nam pomaga poceni hrana, če ji sledi drago zdravljenje ali draga nabava prehranskih dopolnil, s katerimi poskušamo popravljati to, kar smo s prehrano pokvarili

Katie Daynes: Questions and answers about weather
Usborne Publishing, 2019
Uveljavljena angleška avtorica Katie Daynes najraje piše za malčke o temah, ki jih vedno znova privlačijo in burijo njihovo domišljijo. Med njenimi uspešnicami tako najdemo knjige, ki mlade raziskovalce poučijo o Zemlji, vesolju, živalih, človeškem telesu, hrani, svetu, naravi in seveda – o dinozavrih. Najboljše pri tem je, da prav vse omenjene knjige lahko najdete v naši knjižnici. V zbirko smo uvrstili še eno pravo knjižno poslastico za najmlajše – kartonko v angleščini, ki malčkom in otrokom 1. triade razumljivo in zabavno predstavi vreme in pojave, ki so povezani z njim. Knjiga je bogato ilustrirana in vsebuje številne zavihke, pod katerimi se skrivajo razlage posameznih pojavov. Tako med drugim lahko izvemo, kje na svetu je kraj, kjer nikoli ne dežuje, ali res lahko lije kot iz škafa, ali so oblaki res puhasti ter nenazadnje – zakaj je vreme tako zelo pomembno. Na koncu se skriva tudi zanimiva naloga, s pomočjo katere lahko mali raziskovalci ustvarijo vremenski poskus in opazujejo, kako vreme deluje v naravi.
Zabavna in poučna kartonka, ki nam odkriva vreme in nas obenem uvaja v svet tujega jezika…
Odlomek iz vsebine (v prevodu):
»Kje na svetu nikoli ne dežuje?
V Suhih dolinah Mcmurdo na Antarktiki že približno dva milijona let ni bilo dežja.«

Sophie Kinsella: Usluga za uslugo
Učila, 2020
Pred nami so počitniški dnevi, ki bodo prinesli tudi nekaj zasluženega oddiha in sprostitve. V branje vam zato ponujamo lahkoten ljubezenski roman. Idejo zanj je Sophie Kinsella, ki jo naši bralci že dobro poznate, dobila v Starbucksu, ko jo je neznanec prosil, da popazi na njegov prenosni računalnik. Nastala je zgodba, ki nas popelje v svet Fixie Farr – 27-letne mladenke, ki dela v družinski trgovini in nekega dne neznancu v kavarni reši prenosnik pred poplavo. Njegov lastnik, Sebastian, ji napiše zadolžnico, s katero ji zagotovi, di ji bo to uslugo nekako povrnil. Ko se mama, ki je gonilna sila v trgovini in lepilo, ki drži skupaj družino, odpravi na počitnice, se Fixie znajde pred vrsto ovir. V mesto se vrne še njena srednješolska ljubezen – Ryan in izkaže se, da ji bo Sebastian vendarle lahko vrnil uslugo. A na koncu je družina tista, ki šteje največ in tudi Fixie se bo morala odločiti, česa si v življenju zares želi in kdo je njen pravi princ na belem konju…

Odlomek iz vsebine:
»Vedno poplačam svoje dolgove,« končno spregovori in stopi k meni. »Vedno.« Ponudi mi ovitek in vidim, kaj piše na njem.
Dolgujem ti uslugo.
Trajna veljavnost
Poletje, ki je pred nami, naj vam polepša odlomek iz pesmi Midva Ferija Lainščka, ki je izšla v zbirki Komu bo ravnica bela, izdalo pa jo je Argo, društvo za humanistična vprašanja.

Širna murska je ravnica,
dolge so čez njo poti,
ko temno je in megleno,
kakšen se korak zgubi.

Nama je pa nekaj reklo,
kje se križajo poti –
ko kdaj duša dušo najde,
vse je drugo brez moči.


Besedilo tokratne oddaje Knjižni molj sem za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.


KNJIŽNI MOLJ

12. 6. 2020

Knjižnica Kočevje vam sporoča, da se posebni ukrepi počasi sproščajo tudi pri nas! V knjižnici sedaj že lahko prosto dostopate do gradiva, nošenje maske je le še priporočljivo in ne obvezno, knjige pa od danes dalje lahko vračate pri izposojevalnem pultu svojega oddelka. Na žalost pa se ob prehajanju na star sistem vračajo tudi zamudnine in opomini. V kolikor še niste vrnili gradiva, ki je bilo izposojeno pred časom karantene, pohitite, da ne bodo dolgovi previsoki! Lepo vas vabimo, da zopet pridete v knjižnico in poiščete branje za svojo dušo!

Sedaj pa k predstavitvam novosti:

ĐURIĆ, ZALA: SAMOROG SAMO

Primus, 2020

Zala Đurić, igralka, pevka in pesnica, hči slavnih staršev, Branka Đurića in Tanje Ribič, je pred leti izdala svoj literarni prvenec, pesniško zbirko Zbrka poezije. Letos se vrača v knjižnice z drobno slikanico o samorogu Samu, ki je bil nekega dne tako osamljen, da si je odločil poiskati sebi primerno družbo. Na poti je preizkusil življenje s kokoškami, konji in kravami, a vsi so ga na koncu zavrnili zaradi njegove drugačnosti. Naposled je prišel do dežele samorogov. A tudi tam se je izkazalo, da ni vse tako rožnato, kot se je zdelo na začetku … Iskriva, zabavna in osvežujoča slikanica o sprejemanju drugačnosti, humornost katere še poudarijo zabavne ilustracije Vaska Vidmarja.

Iz knjige: »Vse je bilo kot v pravljici, dokler se samorog Samo ni prvič sprehodil do stranišča. Drugi samorogi so nenadoma odložili vse delo, zabavo, zapustili ležišča in se zbrali okrog njegovega kakca

TUCKER, ZOË: GRETA IN VELIKANI

Mladinska knjiga, 2020

Slikanico Greta in velikani je navdihnila zgodba švedske okoljske aktivistke na področju podnebnih sprememb, Grete Thunberg, ki je bila leta 2019, pri rosnih 16 letih nominirana za Nobelovo nagrado za mir. Greta iz slikanice živi v osrčju čudovitega gozda. Nekega dne ji živali obupane zaupajo, da njihov dom uničujejo pohlepni velikani. Ti so sekali vse več in več dreves in si gradili domove, ki so rasli v vasi in mesta. In mala Greta ne oklevala, čisto sama samcata se postavi na sredo gozda in z napisom »NEHAJTE!« čaka na velikane. Pri protestu se ji kmalu pridružijo tudi drugi otroci in velikani jih končno opazijo ter sprevidijo svoje napake. Slikanico s čudovitim sporočilom: »nihče ni tako majhen, da ne bi mogel česa prispevati« sta ustvarili britanska avtorica Zoë Tucker in ilustratorka Zoe Persico. Zgodba nas sicer razveseli s srečnim koncem, vendar se v resničnem svetu Greta še vedno bori z velikani, zato so na koncu dodana tudi čisto prava navodila, kako se lahko vsak potrudi po svojih najboljših močeh, da Zemljo čim dlje ohranimo v dobri kondiciji.

Iz knjige: »Prednjo je stopil volk z mehkim srebrnkasto rjavim kožuhom. Rep je imel poklapano spodvit podse. »Prosim, pomagaj nam,« je zašepetal. »V gozdu je vse narobe in ne vemo, na koga naj se obrnemo. Velikani nam uničujejo dom.««

HUDOLIN, JURIJ: O SMEHU Zlatka Čordića

Beletrina, 2019

Pri Beletrini je nedavno izšla knjiga letošnjega leta, ki vas ne bo pustila ravnodušne: biografski esej izpod peresa slovenskega pesnika, pisatelja, urednika, kolumnista, scenarista in prevajalca Jurija Hudolina, ki v prepoznavnem slogu in jeziku pripoveduje o življenjski in glasbeni poti svojega prijatelja Zlatka Čordića. Poznan tudi pod vzdevkom Princ Fužinc je Zlatko že kakšno desetletje eden ključnih produktivnih slovenskih hiphoperjev s širokim naborom glasbenih albumov in uspešnic. Zlatkovo zgodbo spremljamo vse od preselitve njegovih staršev iz Bosne v Slovenijo pred Zlatkovim rojstvom in selitve na Fužine, kjer je soba malega Zlatka postala kar zastekljen balkon, preko njegovega šolanja ter kasneje ljubezni do hiphopa in preboja na glasbeno sceno. Del biografije je posvečen tudi Zlatkovi bolezni, ko je zaradi preobremenjenosti in težkih življenjskih preizkušenj doživel izgorelost in padel v depresijo. Zlatko nam preko težkih izkušenj ponudi tudi dober vpogled v kruto slovensko zabavno industrijo. Biografski podatki o Zlatkovem življenju se prepletajo z avtorjevimi pogledi in številnimi pričevanji Zlatkovih glasbenih in siceršnjih sopotnikov, branje pa lepo popestrijo fotografije iz Zlatkovega osebnega arhiva. Ste vedeli, da je Zlatko ambasador strpnosti, raziskovalec Jožeta Plečnika in ljubitelj del Ivana Cankarja? Knjiga se s pičlimi 140 stranmi in zabavno noto ponuja kot odlično poletno branje.

Čeprav je Zlatko velik del življenja preživel na obrobju, obdan s priseljenci, brezdelneži, kriminalci, drogami, nasiljem in krvjo, je uspel ohraniti pošteno, nežno in dobrosrčno naravo ter veliko srce, kar ga ločuje od stereotipov. Kljub težkim življenjskim preizkušnjam svet še vedno vidi v vsej lepoti. Danes mu največ pomenita družini: z Rusko imata 4 otroke, s katerimi se imajo neizmerno radi in se veliko smejejo.

Iz knjige: »Vsa ta leta od kar se je kot deček vrnil iz objema Hasnijinih roditeljev nazaj v ljubljanski vrtec, je večinoma preživel na zastekljenem balkonu garsonjere na Fužinah. Starša nista imela veliko časa za otroka, zato sta Alma in Zlatko na nek način samorastnika; roditelja sta garala, da so lahko preživeli, in za Zlatka pravita, da je bil skromen in nezahteven in da, sta mu že zgodaj vcepila tudi delovne navade.«

ZLATKO S PISATELJEM JURIJEM HUDOVINOM V TOREK; 16. 6. ob 19. URI PRIHAJA PRED NAŠO KNJIŽNICO! LEPO STE VABLJENI, DA SE UDELEŽITE PREDSTAVITVE KNJIGE. PRIČAKUJEMO ISKRENOST, SMEH in morda celo kakšno glasbeno presenečenje.

Naj vas pesem Ade Škerl Tvoj mali sem poet iz zbirke Speči metulji popelje v čudovit vikend!

»Kaj tebi sem? Sem senca tvoje duše?

Nasmeha tvojega sem mar vesel odsmeh?

Mogoče bolečina sem, ki v dnu še

Bridkejša je kot solza v matere očeh?

 

Kaj tebi sem? Nejasno mar vprašanje?

Na tvoji poti morda sem neznaten cvet?

Sem v žalosti ti tolažno upanje?

Kaj tebi sem? Saj vem: tvoj mali sem poet.«

 

Besedilo današnje oddaje je za vas pripravila bibliotekarka Pia Marincelj.